Country (origin, residence) affiliation Family Name First Name attendance (number=week nb, blank = full length)
ALB Tirana BERISHA ELDA
ALB Tirana DOKSANI AGIM
ARM, BUL Sofia (New Univ.) Janyan Armine
AZE Baku Sultanov Vuqar
BER Minsk (Belarus State) Pershye Alexander
BER Minsk (Belarus State) EPSTEIN Dmitry M.
BUL Sofia (?) Boyadzhieva Elissaveta
BUL Sofia (St. Kliment) Popova Darina
BUL Sofia (St. Kliment) Arnaudova Anna
BUL Sofia (St. Kliment) Yordanova Galabina
BUL Sofia Boncheva Juliana
BUL Plovdiv Mihova Anjelina
BUL Plovdiv ? Ocean Anjelina
BUL Sofia Iordanova Emilia
BUL Sofia Kazakova Ralitsa
BUL Sofia (?) Stephanova Dessislava
BUL Plovdiv Panova Milena
BUL Plovdiv Tomova Irina Todorova
BUL Sofia (St. Kliment) Marinkova Milena Dobrich
BUL Plovdiv Dotcheva Boryana
BUL Plovdiv Ivanova Iliyana
BUL Plovdiv Mladenov Manov Christo 2 weeks, but which ones?
BUL Plovdiv Manev Manev Georgi 2 weeks, but which ones?
BUL Plovdiv Nenchev Tashkov Doncho 2 weeks, but which ones?
BUL Plovdiv Kozarova Stanka
BUL Sofia (New Univ.) Getov Stoian Ivanov
BUL Sofia Georgieva Markova Silvia
BUL Sofia (Blg Academy of Sciences) Racheva Petya
BUL Sofia (Blg Academy of Sciences) Slavcheva Milena 2-bed room
BUL Plovdiv Lambova Mariana
BUL Plovdiv Frenckov Dimiter
BUL Sofia Doncheva Albena Pencheva
BUL Sofia GINCHEVA BISSERA
BUL Sofia Tilov Dinko
BUL Plovdiv Panayotova Rossitsa
CRO Zagreb ANTULOV SANDRA
CRO Zagreb BERTOSA MISLAVA (IVANOV)
CRO Zagreb SKELIN ANITA
CRO Zadar Runjic Andela
CRO Zadar Cerin Doris
CRO Zadar Bajlo Poala
CRO Zadar Vrancic Jelena
CRO Zagreb Jazbec Ivo Pavao
CZ Prague Medova Lucie 2.-15.8.
CZ Prague Dobias Dalibor
CZ Prague Rimalova Lucie
CZ Brno Chovanec Jan 13.-21.8.
CZ Brno Ruzicka Milan 1-2
CZ Prague Saic Martin 2.-8.8.
CZ Opava ? KUCERA Karel
EST Tartu Uibo Heli
EST Tallinn (Est Inst of Humanities) Miljan Merilin
HUN Budapest (Eotvos Lorand) Suranyi Balazs
HUN Budapest (Eotvos Lorand) Godo Agnes Magnuczne only part
HUN Budapest (Eotvos Lorand) Toth Zsuzsa
HUN Budapest (ELTE) Barkanyi Zsuzsanna
HUN Szeged (JATE) GERVAIN Judit
HUN Szeged (JATE) Pongracz Szilvia
HUN Budapest (ELTE) Orosz Arpad
HUN Budapest (Eotvos Lorand) DUDAS KALMAN
HUN Szeged (JATE) ADAM Eva
HUN Szeged (JATE) Banik Eva
LAT Univ. of Latvia KALNACA ANDRA
LAT Univ. of Latvia LOKMANE Ilze
LAT Univ. of Latvia Gedvillo Gutna
LAT Univ. of Latvia Obrumane Sanita
LAT Univ. of Latvia Zvejnieks Ainars
LAT Univ. of Latvia Krasovska Elina
LAT Univ. of Latvia KRISTOVSKA INETA
LAT Univ. of Latvia VITOLA INITA
LIT Vilnius USINSKAITE, BIRUTE,
LIT Kaunas (Vytautas Magnus University) Legaudaite Jolanta
LIT Kaunas (Vytautas Magnus University) Jaskunaite Ina
LIT Kaunas (Vytautas Magnus University) KLIGYTË VYKINTA
LIT Kaunas (Vytautas Magnus University) Karuseva Jelena
LIT Vilnius Liudvika Leisyte
LIT Vilnius APANAVICIUS ROMUALDAS
LIT Vilnius Sarajeva Marina
LIT Vilnius Jakiunaite Rasa
POL Warsaw Slawinska Magdalena
POL Poznan Glowacka Dorota
POL Warsaw Malowiecka Klara
POL Warsaw Krê¿o3ek Agnieszka
POL Warsaw Ozga Irena
POL Warsaw Fraczkowski Sebastian
POL Wroclaw Urniaz Agnieszka J.
POL Warsaw Marcin Lech
POL Warsaw Baumgarten Krzysztof 2-3
POL Warsaw Wróbel Marek
POL Warsaw Banski Piotr
POL Wroclaw Kordysz Anna
POL Wroclaw Jablonska Patrycja
ROM Bucharest Stanescu Anca
ROM Bucharest Reka Petrovits
ROM Bucharest Isac Daniela
ROM Bucharest Ionescu Daniela
ROM Bucharest Dobrescu Gratiela
ROM Bucharest Stegaru Cristina
ROM Suceava (Steven The Great) Daniliuc Marin Laura
ROM Suceava (Steven The Great) Daniliuc Radu
ROM, BUL Sofia Badarau Constantin Mugurel
ROM Bucharest Dumitru Magdalena Lucia
ROM Bucharest (?) DRAGAN RUXANDRA MIHAELA
ROM Bucharest MIHAILESCU ANA
ROM Bucharest ZAMFIROPOL DANIEL
ROM ?? Biletchi Alina Simona
ROM ?? Brailescu Florentina Laura
ROM Timisoara CHETRINESCU DANA ANDREEA
ROM Timisoara ANDREI Mihaela
ROM Bucharest Ianosi Monica
ROM Bucharest Stoica Iulia-Elena 2
RUS Tver Bondarchuk Alexandra Andreevna
RUS St. Petersburg (State) Loukina Anastassia
RUS Moscow (State) Souprotkina Lioudmila Anatolyevna
RUS Moscow (State) Riabtchikov Andrei Aleksandrovitch.
RUS St. Petersburg (State) Uneshkin Alexander
RUS St. Petersburg (State) Reznikov Andrey
RUS St. Petersburg (State) NESTERENKO IRINA
RUS St. Petersburg (State) Bolotova Olga
RUS St. Petersburg (State) Volskaya Ekaterina
RUS Moscow (State) Razbakova Tatiana
RUS Moscow (State) Frid Nadejda
RUS St. Petersburg (State) NIKULINA Maria
RUS Moscow (State) Issakadze Natalia
RUS Tver Vazhdayeva Julia
RUS Nizni Nowgorod State Kuznetsova Olga
RUS St. Petersburg (State) Jarkova Natalia
RUS Tver Evseev Viacheslav Vict.
RUS Moscow State Iomdin Boris
RUS Tver Lotochko Iouri
RUS Tver Khoreva Natalija
RUS (Buriat) Moscow State Tokurenova Irina
RUS, LAT Liepaja College (teacher training) Kuzmina Irina
SLI Ljubljana Marusic Franc 2-3
SLI Ljubljana Rus Dominik
SLI Ljubljana Marvin Tatjana
SLI Ljubljana Polajnar Janja 3
SLI Ljubljana Susec-Bunic Tatjana
SLI Ljubljana SIMNIC-HARPER FRANCI
SLI Geneva Belc Jasna
UKR Chernivtsi State Maryniy Mykhaylo
UKR Chernivtsi State Palenchuk Tamila
UKR Chernivtsi State Lukashchuk Michael
UKR Chernivtsi State Byalyk Pavlo
UKR Lviv State Zakletskaia Oksana
UKR Kiev National LUCHUK Olga 1
UKR Kiev (Taras Shevchenko) Yarova Galyna. 2.-15.8.
UKR Kiev Khomenko Victoria
UKR Kiev State Melnyk Andriy
UKR Kiev (Taras Shevchenko) KOLOMIYETS MARIANA
UKR Kiev State Marshalenko Victoria 16.-22.8.
UKR Kiev State Lakhovich Tamila 16.-22.8.
UKR Kiev State NESTERENKO Natalia M. 16.-22-8-
UKR Chernivtsi State Vasylyev Ihor
UKR Kiev (Taras Shevchenko) Kryuchkova Polina
UKR Kiev (Taras Shevchenko) Rosemaritsa Irina
YUG Novi Sad KLJAJIC RADMILA
YUG Novi Sad Halupka Sabina
YUG Belgrade Marinkovic Ruzica
YUG Novi Sad Divjakovic Neda
YUG Novi Sad Rajacic Aleksandra
YUG Novi Sad (?) Curukovic Yiyana
YUG Novi Sad (?) Milicev Tatjana 9.-15.8.
YUG Novi Sad (?) Marelj Marijana 9.-15.8.
YUG Novi Sad Stojanovic Ivana 2.-15.8. or 9.-22.8.
YUG Novi Sad (?) Petrovic Natasha
YUG Novi Sad (?) Dragin Ankica
YUG Novi Sad (?) Peric Sandra
YUG Nis PAUNOVIC TATJANA
YUG Novi Sad (?) Radic Biljana
YUG Novi Sad (?) Vujkov Ivana
YUG Novi Sad (?) Stisovic Ana
YUG Belgrade PANOVIC IVAN
YUG Belgrade FILIPOVIC LUNA
YUG Belgrade Arsenijevic Boban
YUG Novi Sad Odalovich Miroslava
YUG Belgrade Rancic Milos
YUG Belgrade IVANOVIC TOMISLAV 1

Non-Grant Applicants (West)

AUT MUELLER Barbara week1 or 2
AUT, GER Szucsich Luka 3.-15.8.
BRA, CAN Cardoso Walcir
CAN Strauss Uri
CAN Mawhinney Dave
CAN Holtzkener Jeff
CAN Yow-Foo Chantelle
ECU (Nat), USA Cruz Gorky
FRA ROY Isabelle
FRA DAWSON Alain 3.-15.8.
FRA Roger-Yun Soyoung
FRA Naji Mohamed
FRA, GB Barriere Isabelle
GB REES EMILCE (1-3) ready for private acc
GB Cockerill Ben
GB Brunger Karen
GB EVERETT Nick
GER Fierlbeck Guido
GER Mehlhorn Grit 3.-14.8.
GER Trips Carola
GER Oehl Peter
GER Cologne Weidner Martin
GER Bertram Andreas
GER Bertram Katrin August 2-15, two-bedroom with private bath and TV
GER Babu Hany
GR Christakopoulos Paul
GR Karnakh Julie
IND, NOR Sahoo Kalyanamalini
ISR, USA Modan Gabriella
ITA VEGNADUZZO MILENA
ITA Biscontin Igor
ITA NICOLIS MARCO
JAP Tamura Akihiro
JAP FUKUSHIMA Fujiro
JAP TSUZUKI MASAKO
JAP, FRA KANEKO Makoto
KOR (S) Kim Sung Hyun
KOR (S) Jo Mi-Jeung
KOR (S) Shim
KOR (S) Lee Seung-Hoon
KOR (S) Lee Seung-Hoon
KOR (S), GER PARK Hee-Joung (female)
KOR (S), USA Shim Ji-young
KOR, FRA YOO HI-YON
KOR, FRA AHN KOOK-JUN
MEX Melendez Cuadra Abneriz
MEX, USA Gonzalez-Marquez Monica
MEX, USA Gutierrez Rodrigo
NL van Gelderen Veronique
NL van der Torre Erik Jan
NL Smith Krispijn
POR, NL Moraes Catarina
SPA Torrens Vicenc
SPA THAI DAM DANIEL
SPA Peñaranda Garolera Roger 2 weeks, but which?
SPA Correa San Martín Jon 2 weeks, but which?
SPA Iglesias Ferrer Andrés 1-3
SPA ASPA CORBETO SUSANNA
SPA MORALES URBIETA CRISTINA
SPA GARCIA ARGIÑE LLANTADA
SPA SANZ LEIRE ACHABAL
SPA AINARA ARANA LOPEZ
SPA Vilarín Guillén Jose Javier 2 weeks, but which?
SPA LOPEZ LEIRE
SPA Moneo Velasco Mónica
SPA Aramburu González Miren Begoña
SPA Villares Porto-Domínguez Mónica
SPA Borràs Zulema 1-2
SPA Carbó Carme
SPA Faixa Carlota 1-2
SPA Pascual Montserrat 1
SPA Molinero Cosgaya Daniel 2 weeks, but which?
SPA AMAIA VERGEL
SPA Zurine Varona
SPA del Rio Irune
SPA Marivi Montes
SPA Rodriguez Begona
SPA Martinez Cristina
SPA Ochoa Ainoa
SPA Delgado Ana
SPA Morales Cristina
SPA Llantada Argine
SPA Garcia Elena
SPA Robles Cristina
SPA Andia Maria
SPA Larino Amalia
SPA Abril Idoia
SPA Ramos Javier
SPA Menegatti Valeria
SPA Irazola Olga
SPA Bilbao Elena
SPA Quirce Cristina
SPA Rivas Elena
SPA Fernandez Carmen
SPA Achabal Leire
SPA Arana Ainara
SPA Prieto Goitia Javier 2 weeks, but which ones?
SPA Garcìa Andreu Nora 2 weeks, but ??
SPA Marqués Fátima 3.-16.8.
SPA Dominguez Juan Carlos
SPA Delgar Cristina
SPA Fernandez Maria
SPA FERNANDEZ BEGOÑA CARRERA 1-2
SPA PRIETO ALICIA 1-2
SPA Sanchez Camara Arrosane
SPA Lopez Goyena Mila
SUI Lobos Gabriel
SUI, SPA Lipp Leticia
THA, USA Rattanawong Pongsak
TUR Sener Serkan
TUR Gultekin Nilufer
TUR, BUL Can Banu
USA Chirillo Daniel
USA JOHNSON Keith
USA Zamler Sasha Jacob
USA Grossman Debra
USA King Kevin
USA Welsh Joann 2-3
USA Wilson Lucas
USA Panfilio Kristen
USA Wermuth Gina
USA Leech Jennifer
USA COOPER Elizabeth Dodd
USA Caplin Meredith
USA Ullah Rashad
USA Bissell Teal
USA LaFollette Bryn
USA de Goede Tobianne
USA Riggle Jason
USA BANUAZIZI Atissa
USA beware: conditional application GOERINGER Keith
USA, CAN Mellander Evan
USA, FRA Handsone Chris
USA, SPA Dooley Margaret

Non-Grant Applicants (Est)

BER Minsk Fomenkova Marina
BUL Staneva Maria
BUL, USA Savova Virginia
CRO Topic Goran
CRO Zagreb Jurovic Irina
CRO, ITA Bologna Miocic Estera
CZ Hradecna Jana
CZ, NOR Safarova Marie
EST,GB Cambridge Kährik Kaja (Miss)
HUN NAGY Zsuzsa
HUN Nagy Istvan
HUN Hordos Marianna
HUN Graf Zoltan Benedek
HUN Szemere Pal
HUN BARTOS Huba
HUN Toth ILdiko 2
HUN Pethoe Gergely
HUN Benyei Agnes
HUN Nagy Daniel
HUN Straub Viktoria
HUN Huszka Gyongyi
HUN Kosa Eniko
HUN Dora Melinda Tunde
HUN JANOSSY NATALIA
HUN Toth Marianna 17.-21.8.
HUN Besenyei Laszlo
HUN Jakab Edit
HUN Gábor Kata
HUN Biro Tamas
HUN ANTAL Daniel
HUN, FRA TURCSAN Gabor
HUN, NL Liptak Aniko
HUN, YUG Novi Sad Molnar Leonora 2.-8.8.
LIT Leisyte Liudvika
POL Stelinski Maciej
POL Wojcik Monika
POL,USA Cornell CISZEWSKI ALEKSANDRA
ROM Brasov Gheorghe Mihaela
ROM Brasov Musat Doina
ROM Brasov Popescu Ana
ROM Brasov Besliu Iulia
RUS Razbakova Tatiana
RUS Bauman Svetlana
RUS Bauman Eduard
RUS Scherbakova Marina
RUS Glotova Olga
RUS Goussarov Iouri
RUS Inshina Marina
RUS Malinko Iana
RUS Orekhova Svetlana
RUS Nizni Nowgorod State Orlova Anna
RUS St.-Petersburg State Maroussenko Natalia
RUS Svetikova Elena
RUS Moscow State Gousseva Olga
RUS Ryjova Julia
SLI Zivanoviè, Sa_o
SLI Ferme Alja
SLI Ilc Gasper
UKR Mykhailenko Valery V.
UKR Romaniuk Vasyl
UKR Yavorskiy Oleh
UKR Salnikov Andrey
UKR Shon Olena
YUG (SRB) Vasic Nadezda
YUG (SRB) Ostojic Kristina
YUG (SRB) Kolundzic Natasa

Applications Cancelled

RUS St. Petersburg (State) ? Smirnova Natalia
SPA Morante Roser 1-3
BUL IVANOVA DARINA
IND, ITA Sharma Ghanshyam single room
SLI Lokar Emil 1-2
YUG (SRB), SLI Zakic Zoran 1-2